Qəhrəmanlarımızı TANIYAQ və TANIDAQ
Həsənli Müşfiq Vüqar oğlu 20 dekabr 1994-cü ildə Gəncə şəhərində ziyalı ailəsində dünyaya gəlib.
Orta təhsilini uğurla başa vurduqdan sonra Gəncə Dövlət Universitetinin Xarici dillər (İngilis) fakültəsini bitirib. 2016-cı ildə hərbi xidmətə başlayıb.
Sonra qərara gəlib ki, hərbçi kimi fəaliyyət göstərsin. Çünki Müşfiq Aprel döyüşlərindən dərhal sonra hərbi xidmətə başlamışdı. Bu məqsədlə sənədlərini Hərbi Akademiyanın Təlim Tədris Mərkəzinə verir .
3 ay təlim kursu keçdikdən sonra Müşfiqə leytenant hərbi rütbəsi verilir və təyinatla döyuş bögəsinə gedir.
Gənc zabıt 3 ay taqım komandiri kimi xidmət etmisdi ki, İkinci Qarabağ Müharibəsi başlayır.
Və gənc zabit Müşfiq Həsənli Fuzulinin , Qubadlının, Xocavəndin erməni isğalından azad olunmasında, mənfur ermənilərə qarşı döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərir. Nəhayət, həlledici Şuşa ,Daşaltı döyüşlərində Müşfiq öz komandası ilə döyüşür.
Gənc zabitin vətənə, torpağa, bayrağa olan sevgisi, qələbəyə olan inamı ona qanlı müharibədə zəfər qazandırdı. Bu gün onun da adı Qalib Ölkənin zəfər çalmış Ordusunun siyahisində gedir.
Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Həsənli Müşfiq Füzulinin, Qubadılnın, Şuşanın işgaldan azad olunması uğrunda Medallarla təltif olundu . 44 günlük Muharibədə qazandığı döyüş bacarığına , vətəninə, torpağına, xalqına olan sevgisinə görə Həsənli Müşfiq 2 il Şusada Bölük Komandiri kimi xidmət edib. Zabitimizin sonrakı fəaliyyəti ilə maraqlandıq . Hazırda Goranboy Rayonu Yoplaq kəndində Hərbi rəhbər kimi çalışır. Məqsədi gənclərə hərbı bilikləri öyrətmək , onları vətənpərvər ruhda tərbiyə etməkdır.
Lap son məlumata görə, Müşfiq Həsənli Silahlı Qüvvələrin Ehtiyatda olan Zabiti kimi N saylı hərbi hissədə təlimlərə qoşulub.
Zabitimizlə fəxr edirik, gənclərə nümunə göstəririk. Sadə bir müəllim ailəsində böyüyən bu gənc zabitin anası vətənpərvər müəllimədir. Atası isə 1-cı Qarabağ Muharibəsi iştirakçısıdır. Ana babası Bəhlul kişi vaxtilə Qərbi Azərbaycanda ermənilərə divan tutan bir igid olmuşdu . Bu haqda Eldar İsmaylın “ Səttaroğlu” romanında məlumatlar var. Əlbəttə bu qəhrəmanlıq ailədən, nəsildən, ata-babadan gəlir.
Onu da qeyd edək ki, Müşfiqin anası Xuraman müəlimin dayısı Azarbaycanın Müstəqillik Aktına imza atan, Azərbaycanın Avropa Şurasına qəbul edilməsində iştirak edən mərhum millət vəkili Şadman Hüseyn, əmisi isə İkinci Dünya Müharibəsi Veterani Məcid Tarverdiyevdi . Xalqimiz qəhrəman xalqdı. Ataların, babaların yolu həmişə ogullarin yolu olub və olacaq. Bizim borcumuz isə belə igid oğulları tanımaq və tanıtmaqdır.