Müdafiə Nazirliyi Sərkisyana cavab verdi: “800 yox, 2000 hektar azad etmişik”
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi Ermənistan prezidenti Serj Sərkisyanın Vyana görüşündən qayıdarkən jurnalistlərə verdiyi açıqlamada aprelin əvvəllərində gedən döyüşlərdə Azərbaycan tərəfinin “byük itkilər hesabına cəmi 800 hektar ərazi geri qaytardığı” haqda dediklərinə cavab verib.
MN-nin açıqlamasında deyilir ki, Ermənistan rəhbərliyi aprel ayının əvvəllərində işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycana qarşı silahlı təxribat törətdiklərini və bunun nəticəsində qoşunların təmas xəttinin əhəmiyyətli dərəcədə dəyişildiyini nəhayət rəsmi təsdiq edib.
“Düşmən hücumlarının qarşısının alınması və əks-həmlə əməliyyatları zamanı Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri Ağdərə rayonu (keçmiş DQMV), eləcə də Füzuli və Cəbrayıl rayonları ərazilərində vacib yüksəklikləri və strateji əhəmiyyətli əraziləri işğaldan azad edib. Ermənistan tərəfinin rəsmi açıqlamalarında guya cəmi 800 hektar ərazini itirdikləri bildirilsə də tərəfimizdən azad edilən ərazilərin sahəsinin qəsdən azaldılması açıq-aydın görünür. Həqiqətdə isə Silahlı Qüvvələrimiz tərəfindən 2000 hektardan artıq ərazi azad edilib və daha çox ərazi əməliyyat baxımından nəzarətimiz altına keçib”-açıqlamada deyilir.
MN bildirir ki, erməni tərəfindən fərqli olaraq Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri qoşunların təmas xəttində vəziyyətin gərginləşdirilməsi istiqamətində heç bir addım atmır, yalnız adekvat tədbirlər görməyə məcbur qalır. Bundan
sonra da düşmən tərəfinin heç bir təxribatı cavabsız qalmayacaqdır.
“Ermənistanın aprelin əvvəllərində keçirilən əməliyyatlarda hər iki tərəfin itkiləri barədə yaydığı rəqəmlər də həqiqəti əks etdirmir. Əslində Ermənistan silahlı qüvvələrinin itkiləri Azərbaycanın itkilərindən təqribən on qat artıqdır»-nazirlik bildirib.