SABAH Nərimanov rayon məhkəməsində vəkil Adəm Məmmədovun Fidan Abbasovaya qarşı 50 min təzminat iddiasına baxılacq…
NUH.az-a daxil olan məlumata görə, sabah, yəni 29.11.2024-cü il il tarixdə, saat 10:00-da Nərimanov Rayon Məhkəməsində hakim Nərgiz Tağıyevanın sədrliyi ilə vəkil Adəm Məmmədovun keçmiş müvəkkili Fidan Loğman qızı Abbasovaya qarşı “Şərəf və ləyaqətin, işgüzar nüfuzun müdafiəsi, dəyən mənəvi zərəri ödənilməsi” iddiası və 50 min manat təzminat tələbi ilə bağlı işə baxılacaqdır.
Qısa xatırlatma üçün qeyd edək ki, Fidan Abbasova bir neçə ildir SOCAR-ın sabiq vitse-prezidenti Mikayıl İsmayılovun oğlu Orxan İsmayılzadəyə qarşı məhkəmə iddiası ilə çıxış edir.
Belə ki, Fidan Abbasova SOCAR-ın sabiq vitse-prezidenti Mikayıl İsmayılovun oğlu Orxan İsmayılzadə ilə birgə uzun müddət yaşayıblar və onların NİL adlı qızları var. Amma Orxan İsmayılzadə atalıqdan imtina edir və Nilin onun qızı olmadığını bildirir. Belə olan halda qarşı tərəf, yəni Nilin anası Fidan Abbasova məhkəməyə müraciət edərək “Atalığın müəyyən edilməsi” tələbi ilə Orxan İsmayılzadənin DNT testindən keçməsini tələb edir. Və bu iddia ilə bağlı 2017-ci ildə Sabunçu Rayon Məhkəməsində keçirilən məhkəmə prosesində Adəm Məmmədov Fidan Abbasovanın vəkili olub.
Qısa məlumat üçün bu qədər.
Amma Fidan Abbasova öz vəkili Adəm Məmmədovdan narazı qalıb və bunu müxtəlif saytlara açıqlmasında qeyd edib.
Fidan Abbasova öz açıqlamasında vəkili Adəm Məmmədova 10000 dollar ( on min ) verdiyini, Adəm Məmmədəovun isə qarşı tərəfin xeyrinə çalışdığını, vəkili vasitəsi ilə ona saxta barışıq sənədi imzalatdıqlarını və sonda qarşı tərəfin öz öhdəliklərinə əməl etmədiyini bildirib.
Fidan Abbasovanın bu açıqlamaları vəkil Adəm Məmmədovun narazılığına səbəb olub. Və buna görə Adəm Məmmədov “Şərəf və ləyaqətin, işgüzar nüfuzun müdafiəsi, dəyən mənəvi zərəri ödənilməsi” iddiası ilə Nərimanov Rayon Məhkəməsinə müraciət edərək qarşı tərəfdən 50 min manat təzminat tələb edir.
Onu da qeyd edək ki, bu məsələyə ilk dəfə hazırlıq iclasında baxılanda Fidan Abbasovanın vəkilləri aidiyyət məsələsini qaldırıblar. Belə ki, vəkil Adəm Məmmədov Fidan Abbasovaya qarşı şərəf və ləyaqətin alçaldılması üzrə iddianı Nərimanov Rayon Məhkəməsinə təqdim edib. Fidan Abbasova isə Xətai rayonu ərazisində qeydiyyatda olmaqla oradakı mənzilində yaşayır. Buna görə də iddiaya aidiyyəti üzrə Xətai Rayon Məhkəməsində baxılmalıdır. Hakim Nərgiz Tağıyeva vəkillərin etirazını əsaslı sayıb və iddiaya baxılması üçün Xətai Rayon Məhkəməsinə göndərilməsi barədə qərar qəbul edib.
Amma və lakin, Adəm Məmmdəov bu məhkəmə prosesini qanunsuz olaraq yenidən Nərimanov Rayon Məhkəməsinə qaytarıb. Niyə ?
Fidan Abbasovanın bildirdiyinə görə, Adəm Məmmədovun bütün gücü-imkanları Nərimanov rayonunda cəmləşib. Yəni bu rayonda istədiyi qanunsuz qərarı qəbul etdirə bilər.
Beləliklə uzun fasilədən sonra sabah, yəni 29.11.2024-cü il tarixdə, saat 10:00-da vəkil Adəm Məmmədovun keçmiş müvəkkili Fidan Abbasovaya qarşı iddiasına hakim Nərgiz Tağıyevanın sədrliyi ilə baxılacaq.
Sonda Fidan Abbasova yenidən cənab Prezident İlham Əliyevə, Hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərlərinə, Ombudsmana, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə, Ali Məhkəmənin sədrinə, Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimova, Prezident Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərova bir ANA KİMİ müraciət edərək üzləşdiyi qanunsuzluqların aradan qaldırılmasına kömək etmələrini xahiş edir.