Azərbaycanlı general və şəriki tərliklə 10 milyonlarla pul -yuyub
Ukraynadakı müharibənin qızğın vaxtında cəbhə bölgəsində Rusiya Qvardiyasının yüksək rütbəli əməkdaşı Türkiyədə əlaqələri olan iş adamı həmyerlisinin köməyi ilə büdcədən on milyonlarla pul çıxarmaq üçün hiyləgər sövdələşmə qurub. .
Milli Qvardiyanın Qoşunlarının Maddi-Texniki Təminat İdarəsinin rəis müavini, general-mayor Mirzə Mirzəyev Moskvada həbs edilib. Əvvəllər o, Rusiya Qvardiyasının Cənub Dairəsi komandirinin müavini vəzifəsində çalışıb.
NUH.az lent.az-a istinadən bildirir ki, Rusiyanın keçmiş baş naziri Mixail Kasyanov "Mişa iki faiz" ləqəbinə malik idi, çünki dövlət vəsaitinin ayrılması ilə bağlı imzaladığı hər imzaya görə iki faiz ona geri qaytarılırdı. Vladimir Putinin hətta birbaşa ünsiyyətlərdən birində bununla bağlı qeyd etmişdi. Amma iki faiz heç nə deyil. Əsl əhatə dairəsi Rusiya Qvardiyasının rəisi Mirzə Mirzəyevdədir. Azərbaycanlı generalın Şərq əhatəsi.
İstintaq hesab edir ki, Mirzəyev müqaviləyə görə sahibkarlardan birindən 30 faiz geri pul tələb edib!
Şirkət Rusiya Milli Qvardiyası ilə 479,9 milyon rublluq (4 905 249,86 dollar) müqavilə imzalayıb. anbar tikintisi üçün modulların tədarükü üçün. İş materiallarından belə çıxır ki, Mirzəyev bu əməliyyatdan cibinə 140 milyon rubl (1 milyon 430 min dollardan çox) atmaq istəyib. Bunun üçün o, müqavilənin məbləğini artırmağa və onun icra müddətini uzatmağa söz verib. İmtina müqaviləni pozmağa bərabər olub.
Ediləcək heç nə qalmayıb, şirkət direktoru saxta subpodrat müqavilələri ilə azərbaycanlı generala üç tranşla pul köçürüb.
"Sonra Mirzəyevin həmyerlisi, hesabına pul köçürülən ayaqqabı istehsalı şirkətinin direktor müavini arenaya daxil olur. Sonra generalın Rusiya Qvardiyasından olan tərəfdaşları onları nağdlaşdırıblar və çamadanda rəisin kabinetinə gətiriblər", - mənbə bildirib.
Tərliklərdən pul yuyulub
Maraqlıdır ki, ayaqqabı şirkəti iki fabrikdə tərlik, sandal və yarı çəkmələr tikir: Rusiya və Türkiyədə. Və o sahibkarın gəlirinin otuz faizi, əlbəttə ki, almadığı terliklərin daşınmasını ödəməyə gedib.
Mirzəyev isə 140 milyon aldıqdan sonra bir stəkan konyak içib, dodaqlarını məmnuniyyətlə silib və Cənub Dairəsi Rusiya Qvardiyasının arxa heyətinin rəhbərliyi üçün təlimə gedib və burada alovlu bir çıxış edib:
"Etibarlı arxa cəbhə Rusiyanın cənubunda Milli Qvardiyanın qarşısında duran mühüm vəzifələrin həllində uğurun açarı olub və qalır".
Yeri gəlmişkən, generalın bəzi ortaqları hələ də müəyyən edilməyib.
Mirzəyev kimdir?
Onun 52 yaşı var, Stavropolda doğulub. Müdafiə Nazirliyi yanında Hərbi Logistika və Nəqliyyat Akademiyasını bitirib, Budyonnovsk motoatıcı kazak briqadasında maddi-texniki təminat rəisi vəzifəsində çalışıb. Onun əsl adı Mirzəyev Mirzə Mais oğludur.
Təcridxanadan şikayət
Petrovkadakı istintaq təcridxanasına düşən general Mirzəyev ictimai fəallara şikayət yazıb:
"Mənimlə heyvandan da pis rəftar etdilər. Axtarış zamanı onlar kobud danışıb, şəxsi əşyalarının bir qismini zədələyiblər".
Şikayətdən sonra o, başqa təcridxanaya köçürülüb və orada "şikayətlər kitabı"na öz təşəkkürünü yazıb:
"Özümü yaxşı hiss edirəm, mənimlə kamerada ziyalılar var, təşəkkür edirəm".
Yeri gəlmişkən, "ziyalılar" da iqtisadi cinayətlərə görə həbsdədirlər. Və təbii ki, onların hamısına "böhtan atılıb". Mirzə Mirzəyev də təqsirini boynuna almayıb. Yəqin ki, hər şeyi başqalarının üzərinə atır.
Rusiya Qvardiyasında təmizləmələr davam edir. Polkovnik Vitali Salmanov Krımda kazarma tikməli olan və onları bitirməmiş, ancaq pul almış bir podratçı ilə 20 milyon dollarlıq müqavilə bağlayıb.
Eyni iş üzrə Sverdlovsk vilayəti üzrə Rusiya Qvardiyasının rəis müavini tabeliyində olan şəxslə birlikdə həbs edilib. Lakin hər ikisi cüzi cərimələrlə canlarını qurtarıblar.