AQTA-nın Gəncə-Daşkəsən RB-nin rəisi Vüqar Zeynalov sahibkarlara necə qənim kəsilib ?
İlk öncə onu qeyd edək ki, QİDA TƏHLÜKƏSİZLİYİ müasir dünyada MİLLİ TƏHLÜKƏSİZLİYİN ən vacib sahələrindən biridir.
Bunu nəzərə alan cənab Prezident İlham Əliyevin 2017-ci il 10 fevral tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) yaradılıb.
Təəssüf ki, cənab Prezidentin bu xoşməramlı, mühüm qərarı AQTA-nın bəzi vəzifəli şəxsləri, konkret desək AQTA-nın Gəncə-Daşkəsən Regional Bölməsinin rəisi Vüqar Zeynalov tərəfindən öz şəxsi maraqlarına yönəldi.
Belə ki, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) Gəncə-Daşkəsən Regional Bölməsi sahibkarlıq fəaliyyətinə ciddi maneələr törədir.
Son günlər ölkənin tanınmış media qurumları ( Hurriyyet.Az və digərləri ) Yerli.media saytına istinadla yazırlar:
Sahibkarların sözlərinə görə, regional bölmənin əsas hədəfi xüsusilə kiçik sahibkarlıqla məşğul olanlardır.
Sahibkarlar deyir ki, bölmənin rəisi Vüqar Zeynalovun göstərişi ilə yersiz olaraq sahibkarlar inzibati məsuliyyətə cəlb edilir.
Lakin müəyyən obyektlər var ki, onlar toxunulmazdır. Vüqar Zeynalovun himayəsi altında olan həmin müəssisələrdə hər hansı yoxlama, reyd aparılmır.
Bu arada "Quseynoff" şirkətinin də Vüqar Zeynalovun hədəfinə gəldiyi barədə mediada məlumat yayılıb.
Məlumatı dəqiqləşdirmək üçün şirkətin rəhbəri Emin Hüseynovla əlaqə saxlamışıq.
Emin Hüseynov bu məlumatla yanaşı, sahibkarların iddialarını da təsdiqləyib:
"Faktiki olaraq AQTA-nın Gəncə-Daşkəsən Regional Bölməsi tərəfindən sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa maneələr törədilir. Konkret olaraq bizimlə bağlı məsələyə gəlincə, "Quseynoff" şirkətinin məhsulları bütün standarlara cavab verir. Biz hələ məhsulları satışa buraxmamışdan əvvəl Vüqar Zeynalov həmin məhsullara baxış keçirib və heç bir problem aşkarlanmayıb. Buna baxmayaraq, şirkətimiz regional bölmənin hədəfindədir. Mən bundan əvvəl rəhbərlik etdiyim şirkətlərdə oxşar hallarla üzləşmişəm. Eləcə də "Quseynoff"MMC, daha sonra "DEMONN" MMC ilə qəsdən problem yaradırlar", - deyə Emin Hüseynov bildirib.
Beləliklə, aydın olur ki, AQTA-nın Gəncə-Daşkəsən Regional Bölməsi qida təhlükəsizliyi adı altında sahibkarlara qarşı səlib yürüşünə başlayıb.
Bir neçə gün əvvəl Gəncədə 15 nəfərin, ondan əvvəl isə 105 nəfərin zəhərləndiyi barədə məlumat yayılmışdı. Məlum olmuşdur ki, yas məclisində zəhərlənən şəxslər Gəncədə istehsal olunan qida məhsullarından zəhərlənib. Görəsən, cənab Vüqar Zeynalov hara baxırmış ?
İndi isə keçək Vüqar Zeynalovun əməlləri ilə bağlı NUH.az-a daxil olan son məlumatlara.
Sahibkarlar deyir ki, Gəncə şəhərində, “Mərkəzi bazar” ətrafında , yeni “Grand Kavkaz “ bazar ətrafı və şəhərin bir cox yerlərində “içalat kababı “ adıyla antisanitariya şəraitində, yerdə , beton , asfalt üstündə su şlanqı ilə yuyulub, sonra acıq havada kabab adı ilə əhaliyə satılan natəmiz içalati AQTA görməzliyə vurur. Çünki bu obyektlər Vüqar Züynalovun maddi-maraq dairəsinə daxildir.
Şəhər mərkəzində peraşki satan köşklərin çoxu həftələrlə yanmış yagı dəyişmədən istifadə edirlər.
Vuqar Zeynalov cənabları bunları niyə görmür, daha doğrusu, görmək istəmir ?
Vüqar Zeynalov əməkdaşlarını ancaq o obyektlərə göndərir ki, o obyektlərin sahibi olan sahibkarlar ona “aylıq” vermirlər.
Narazı sahibkarlar onu da qeyd edir ki, Vüqar Zeynalovun yoxlamaya gələn əməkdaşları restoranlara, kafelərə adi geyimdə daxil olurlar, nə steril papaq, nə əlcək, nə bahil və s istifadə etmirlər.
AQTA əməkdaşlarının mətbəx zonaya adi iş paltarında daxil olması qadağandır. AQTA əməkdaşları özləri bu qaydanı pozurlar.
Bu bir daha onu göstərir ki, Vüqar Zeynalovun əməkdaşları AQTA-nın qaydalarını kobud şəkildə pozurlar.
Bunlar hələ harasıdır ?
Qaydaya uyğun olaraq müəssisəyə yoxlama ilə bağlı 5-10 gün əvvəl bildiriş gəlmədən, Vüqar Zeynalovun əməkdaşları obyektə “qoçu dəstəsi” kimi, aqressiv şəkildə daxil olurlar, sanki basqın edirlər. Və sahibkarlarda xof-qorxu yaratmaq üçün KAMERA ilə çəkiliş edirlər, yalandan deyirlər ki, guya baş verənləri AQTA rəhbərliyi izləyir. Yoxlama zamanı sahibkarlar özləri çəkiliş etmək istəyəndə isə AQTA-nın "qoçuları" aqressivləşir, yoxlamanı dayandırıb, hədə-qorxuya keçirlər ki, sahibkar çəkilişi dayandırsın.
Və bu yolla sahibkarları qorxu, təzyiq altında saxlayırlar.
Məqsəd sahibkarlardan PUL ALMAQDIR. Bunun başqa adı yoxdur.
Sahibkarlar haqlı olaraq onu da qeyd edirlər ki, bircə dəfə də olsun, AQTA-nın əməkdaşları xoş niyyətlə obyektlərə daxil olub, maarifləndirici, profilaktik söhbətlər aparmır, problemləri aradan qaldırmağın yollarını göstərmirlər. Ancaq və ancaq təzyiq və repressiv formada, yekəxana hərəkətlə sahibkarları “yükləməyə” çalışırlar. Və sahibkarların qanunları bilməməsindən sui-istifadə edərək böyük inzibatı cəzalar, böyük məbləğdə və dərhal ödənilməli cərimələr tələb edirlər.
Sahibkarlar deyir ki, Vüqar Zeynalov rəisi olduğu şöbədə də özünü eyni qaydada aparır və əməkdaşlarına qışqıraraq deyir ki, mən təzə təyin olunmuşam…xərcim çox çıxıb…AQTA məndən plan tələb edir…çıxın küçələrə…gələndə əli dolu gəlin…əks halda sizi yararsız kadr kimi işdən qovacam və s…
Bax, cənab Vüqar Zeynalovun iş metodu budur.
Ən dəhşətlisi odur ki, Vüqar Zeynalovun qanunsuz yoxlamaları bitmək bilmir.
Belə ki, şəffaf yoxlama tələb edən sahibkarların obyektlərində yoxlama bitdikdən 1-2 ay sonra yenidən yoxlama başlayır. Bu isə sahibkarların fəaliyyətinə maddi və mənəvi zərbə vurur.
Sahibkarlar sonda qeyd edir ki, onlar cənab Prezidentin siyasətini dəstəkləyirlər, dövlət başçısının sahibkarlara qayğısını alqışlayırlar. Və xahiş edirlər ki, Vüqar Zeynalovun qanunsuz əməlləri müvafiq dövlət qurumları tərəfindən araşdırılsın və layiq olduğu cəzanı alsın.
Sahibkarlar sonda təklif edir ki, Gəncə-Daşkəsən bölgəsində AQTA-nın fəaliyyəti ilə bağlı sahibkarlar arasında şəffaf və gizli sorğu keçirilsin və onda həqiqət ortaya çıxacaq.
P.S. NUH.az-ın əməkdaşı yazılanlara aydınlıq gətirmək üçün Vüqar Zeynalovla telefon əlaqəsi saxlayıb. O, bildirib ki, AQTA rəhbərliyinin icazəsi olmadan heç nə deyə bilməz.