Qazaxıstanda V Ümumdünya Köçəri Oyunları start götürüb
Sentyabrın 7-dən 13-dək “Köşpendilər aləmi” etnoaulunda V Ümumdünya Köçəri Oyunları keçirilir - bu, qazax xalqının mədəni irsinə bələd olmaq üçün bir fürsətdir. Paytaxt sakinləri, qonaqlar və oyun iştirakçıları üçün etnoaulun bütün mədəni tədbirlərinə giriş və iştirak ödənişsiz, idman tədbirlərinə giriş isə biletlədir.
Tədbir təşkilatçılarından Musavat.com-a verilən eksklüziv məlumata görə, etnoaulun açılışı “Şattik kerueni” adlı möhtəşəm yürüşllə başlayıb.
“Öner Ordası”nın əsas səhnəsi Qazaxıstanın üç regionunun ən yaxşı musiqi qruplarının hər gün çıxış edəcəyi mədəniyyət festivalının mərkəzinə çevrilib.
Bu gün Aktobe, Jetısu və Qaraqanda vilayətləri öz konsert proqramlarını təqdim ediblər.
Hər gün saat 18:00-da “Uly dala uni” qala-konserti keçiriləcək, burada tamaşaçılar etnoaulun mədəni proqramından ən yaxşı çıxışlardan həzz ala biləcəklər.
Dünən saat 20:00-da gecənin baş qəhrəmanları milli rəqslər və xalq musiqiləri ilə qonaqlar üçün çıxış ediblər. Tədbirə Hindistan və Meksikadan xüsusi dəvət olunmuş beynəlxalq qruplar da qatılıblar. 1200 tamaşaçı üçün nəzərdə tutulmuş “Öner Ordası”nın əsas səhnəsində qonaqları gündəlik mədəni proqram gözləyir.
Bildirilir ki, daha bir böyük məkanda - “Şanıq” etnoçadırında zəngin proqram təqdim olunub.
YUNESKO-nun “ASiYA” nəzdində fəaliyyət göstərən Mədəniyyətlərin Yaxınlaşması Mərkəzinin yurdu Qazaxıstanın mədəniyyət kodeksinin müzakirəsi üçün dialoq meydançasına çevrilib. Saat 13:00-dan 14:00-dək Oljas Süleymenovun ən yaxşı şeirlərindən nümunələrin oxunduğu əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.Dəvət olunmuş ekspertlər görkəmli şəxsiyyətin Mərkəzi Asiya mədəniyyətinə, ədəbiyyatına və tarixinə verdiyi töhfələrdən ətraflı danışıblar. Etnoaulun qonaqları məşhur qazax şairəsi Yeqeuxan Mukadikızının eksklüziv şərhləri ilə köçəri xalqların mədəniyyətində yurdun müqəddəs əhəmiyyəti haqqında məlumat əldə ediblər.