Azərbaycan Dillər Universitetinin nümayəndələri Belorusda işgüzar səfərdə olub
30 yanvar 2024-cü ildə Belorus Respublikasının Dini və Milli məsələlər üzrə Müvəkkili A.A.Rumak Azərbaycan Dillər Universitetinin ( ADU ) nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə ADU-nun Regionşünaslıq kafedrasının rəhbəri, professor Sevdagül Əliyeva, Fəlsəfə və ictimai elmlər kafedrasının professoru Şəfəq Abdullayeva, Regionşünaslıq kafedrasının dosenti Rəna Rəcəbli, “Azərbaycan icması konqresi” Beynəlxalq İctimai Birliyinin sədr müavini Oleq Bədəlov və Müvəkkil Aparatının nümayəndələri iştirak ediblər.
Çıxış edən Regionşünaslıq kafedrasının rəhbəri, professor Sevdagül Əliyeva Belorus ilə keçmiş əlaqələrini yada salaraq, Belorus Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirdiyini qeyd edib. Professor Əliyeva qısaca ADU-nun beynəlxalq əlaqələrin inkişafında fəaliyyətindən, müxtəlif ölkələrdə uşaqların azərbaycan dilini öyrənməsi üçün uğurla həyata keçirilən yay məktəbi layihəsindən bəhs edib.
Cənab A.Rumak isə etnokonfessional əlaqələr və milli mədəniyyətlərə, o cümlədən azərbaycan mədəniyyətinə dəstək barədə qonaqlara məlumat verib.
“Azərbaycan icması konqresi” Beynəlxalq İctimai Birliyinin sədr müavini O.Bədəlov Belorus Respublikasında azərbaycan mədəniyyəti və ənənələrinin populyarlaşması üçün diasporanın həyata keçirdiyi çoxsaylı ictimai-mədəni tədbirlərdən – festivallardan, xeyriyyə konsertlərindən, mətbuat konfranslarından, dəyirmi masalardan bəhs edib.
Oleq Bədəlov onu da qeyd edib ki, M.Tank adına Belorus Dövlət Pedoqoji Universitetinin nəzdində 2010-cu ildən Azərbaycan dili və mədəniyyəti Mərkəzi fəaliyyət göstərir.
Görüş iştirakçıları eyni zamanda 13 sentyabr 2023-cü ildə Minsk Dövlət Linqvistika Universitetinin nəzdində yaradılmış Azərbaycan dili və mədəniyyəti Mərkəzinin gələcək fəaliyyətini müzakirə ediblər.