Türk millətimizin başına gələn bu ağır faciələr, Xocalı, 20 Yanvar , Qarabağ , Yurdumuzun faciəsi Həsən Orucoğlunun qəlbində dərin bir yara açmışdır.
Qəlbi Vətən sevgisiylə yoğrulan
Vətənsiz , yurdsuz yaşamaq ağır dərd idi.
Təhsil Ocağımızda çalışan , əmək kollektivinin böyük hörmət və rəğbətini qazanan Həsən Quliyev
rəhbər , qabaqcıl müəllim olaraq şagirdlərinə, elinin insanlarına ümüdlərini üzməməyi, Doğma Qarabağımıza, Şuşamıza yurdumuza dönəcəyimizi tövsiyə edirdi.
Azərbaycan xalqının əzmi , iradəsi iqtisadi gücü, xalqımızın Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və Ordumuzun bir Yumuruq olaraq sıx birliyi nəticədə
44 günlük II Qarabağ müharibəsində qalib gəldik.
Zəfər qazandıq.
Doğma Qarabağımızın, Yurdumuzun qaydışını bizə yaşadan Ali Baş Komandana hamı kimi Həsən Quliyevdə təşəkkür edir, çox sevinirdi.
Həsən Orucoğlu şairimiz
Vətənimizə, Qazilərimizə, Vetiranımıza Şəhidlərimizə aid şeirlər , məqalələr hazırlayır , onlarla fəxr edir, qəhramanlıq salnaməsi yazırdı.
Zəngilan rayonumuzu, yurdunu, kəndini qarış- qarış tanıyan , zəngin təbiəti , sərvəti, coğrafi mövqeyi haqqında çox məlumatlı zəngin bilgiyə ,güclü yaddaşa sahib olan Həsən Orucoğlu rayonumuzun inkişafında ziyalı bir el ağsaqqalı olaraq elimizin inkişafı üçün öz tohvələrini də veriridi.
Doğma Qarabağımızın, Şərqi Zəngəzurumuzun dövlətimizin diqqətində olması , elimizin getdikcə inkişaf etməsi , quruculuq işlərinin sürətlənməsi
Həsən yazarımızı sevindirir, daha da yeni yeni şeirlər, məqalələr yazmağa ruhlandırirdi.
Həsən Orucoğlu Vətənimizlə, Şəhidlərimizlə, Şəhid analarımızla Qəhrəman Vətənoğullarımızla yanaşı türk birliyimizə, türkçülüyümüzə aid şeirlər, elmi, tarixi məqalələr yazırdı.
Sosial şəbəkələrdə, " NUH ",
" DJB " informasiya və xəbərlər sayıtlarında elmi - tarixi , publistik yazılarıyla aktiv fəaliyyət göstərən şairimizin oxucu kütləsi hər zaman həvəslə, maraqla onun yazılarını izləyirdilər.
Vətən mövzusu ilə bərabər məhəbbət mövzusu şairin yaradıcılığında mühüm yer tuturdu.
Təbiki, şairlər sevməsə , duymasa , İlhamlanmasa nə Vətənə , nə anaya, nə məhəbbətə aid şer yaza bilməzlər.
Həsən Orucoğlu neçə-neçə könülləri fəth edən nəğmələrin sözlərinin müəllifi, bir çox populyar mahnıların bəstəçisi kimi tanınmış və müstəqil surətdə bəstəkarlıq sənətinin sirlərini-incəliklərini mənimsəmişdir!..
"Zəngilana qayıdıram","Bir cığır sevgisi","Ərköyünüm","Səni unudan gündən","Sənə döndük,Məmmədbəyli," "Vətən bizim gözümüz"(Bu mahnı həm də
AVMVİB- nin himni kimi qəbul edilmişdir) "Səbirə","Anaların yaşı olmur" kimi geniş yayılmış mahnıların ideya müəllifi və sözlərinin yazarıdır.
"Ol,Anamın gəlini","Ana, kəndə gedirəm","Mənsumə", "Bacım", "Məryəmim", "Eyvana çıx,eyvana", "Adilə","Ürək Çinar,Xan Çinar","Qardaş,bura Mincivandır" və bu silsilədən olan digər səpgili nəğmələrin bəstəçisi,həm də sözlərinin müəllifidir...
Həsən Orucoğlu eyni zamanda musiqisevərlərin dərin rəğbətini qazanmış "Məmmədbəyli Nanələri"adlı milli rəqsin yaradıcısı və ideya müəllifidir.
O,həm də "Mənim Ulu Türk Ocağım" kimi musiqiləşdirilmiş Mill Marşın yazarıdır.
"Mənim könlüm Zəngilanı istəyir","Şəfalı əllərin möcüzəsi","Yarasa kişiliyi","Ürəyimdən keçən yol","Könülün könül dünyası","Yarımçıq ömrün işığı"və"Gülüşlə dolu bir ömür" kimi şeir və nəsr kitablarının müəllifidir.
Ömrünün son günlərində yeni yazdığı
"Sən sevməyi bacarmadın "
" Kaşki, qonaq qalasan"
kövrək duyğulu mahnı mətni,
və " Ata ehtiyacım var "
" Öləni dirilt "
" Necə qışı gözəldir "
" Mənim şagirdlərim
Nənə- babadır "
" Kiçik kəndin böyük ürəyi "
" Torpaq Ana əmanəti "
" Hər iki dünyanın Şəhidləri "
" Zəngilana qar yağır " kimi
məhəbbətə, vətənpərvərliyə, vətənə aid şeir və maqalələr qələmə almişdır.
Həsən Oruc oğlu
" Zəngilana qar yağır " şeirini yurdumuzun hər fəslinin yeri - yerində gözəl olmasını vəsf etmişdir.
Həsən Orucoğlu hər şeyi görmüş, gözü - könlü tox saf , kövrək duyğulu mərhəmətli qəlbə malik , elinin insanlarının qayğısına qalan , diqqət yetirən bir insan idi.
Onun tək bir arzusu vardı,
Allah mənə sağlam ömür versin, özümdə güc tapım doğma yurdumu, ocağımı , böyüyüb boya çatdığım kəndimi , evimi görüm.