Raisaya Qarabağ üçün ABŞ-da verilən bahalı üzük – Foto
1988-ci il dekabrın 6-da BMT-nin 43-cü sessiyasında iştirak etmək üçün Nyu Yorka gedən Mixail Qorbaçovla (SSRİ-nin ilk və son prezidenti) erməni diaspor və lobbisinin görüşü olmuşdu. Görüşün təşkilində SSRİ-nin həmin vaxt ABŞ-dakı səfiri Yuri Dubininin xanımı Liana Zavenovna Dubinina xüsusi fəallıq göstərmişdi. Liana Dubinina - qızlıq soyadı Xaçatryan - ABŞ-dakı erməni diasporunun Rusiya səfirliyi ilə əlaqəsini yaratmışdı. Raisa Qorbaçovanın erməni diasporu ilə görüşünü də məhz o təşkil etmişdi.
Kult.az xəbər verir ki, bu barədə tarixçi alim, dosent Zaur Əliyev yazıb.
O bildirib ki, ermənilər M.Qorbaçova xristianlığa aid bir qədim əlyazma, İ.Ayvazovskinin bahalı rəsm əsərini və vaxtilə ingilis krallarına məxsus qiymətli zərgərlik əşyaları, Raisa Maksimovnaya isə məxsusi hazırlanmış brilyant üzük və qolbağ hədiyyə etmişdilər:
“SSRİ Nazirlər Sovetinin sədri Nikolay Rıjkova isə “Şəbəkə” üslubunda hazırlanmış qızıl məcməyi və qızıl stəkanaltı dəsti göndərmişdilər.
Üzük Qorbaçovun xanımının o qədər xoşuna gəlir ki, onların şərəfinə ermənilərin verdiyi banket zamanı əlinə qədəh alaraq, “Sovet və erməni xalqları arasında dostluğun şərəfinə” sağlığını deyir. Görüşdən sonra Raisa Qorbaçovanın erməni diasporuna cavabı bələ olur: “Qarabağ məsələsi tezliklə sizin xeyrinizə həll olunacaq”.
Həmin brilyant üzük ilə əlaqədar Almaniyada çıxan "Ştern” jurnalında dərc edilmiş kollajda Raisa Qorbaçovanın barmağındakı brilyant üzüyün şüası Azərbaycan xəritəsində keçmiş Dağlıq Qarabağın üzərinə düşür.
Amma bir neçə ay sonra məlum olanda ki, Qorbaçov Qarabağın ermənilərə verilməsinə təsir göstərə bilməyəcək, daşnaklar Ermənistandakı meydanda “Raisa, üzüyü qaytar” plakatı asmışdılar.
Ona bağışlanan və dəyəri bir milyon dollar olan brilyant üzük hazırda muzeydə saxlanılır”.