Baxış Hüseynov Eyvazlı kənd orta məktəbinə getmiş, 1953 - cü ildə Əlqulu kənd orta məktəbinin məzunu olmuşdu.
Gözəl təbiətdə ,dağ havasında , sağlam böyüyən gənc Baxış Hüseyinov 1953 - cü ildə
Azərbaycan Dövlət Tibb İnistutuna qəbul olur (ATİ)
1959 - çi ildə həmin İnstitutu müvəqqətiyətlə bitirir.
1962 - çi ildən Moskva Tibb Stomoloji İnistutunun aspirantı olur.
1965- çi ildə namizədlik disertasiyasını müdafiə edərək Azərbaycanımıza Bakı şəhərinə dönən Baxış Hüseynov bir müddət Aİİ- nin Üz çənə cərrahiyyəsi kafedrasında asistent, 1969 - cü ildə dosent vəzifələrində çalışıb.
Tibb sahəsinin bir çox sirlərinə yiyələnən, yüksək bilik bacarığı ilə öndə olan , əmək kollektivinin ,həmkarların böyuk hörmət və rəğbətini qazanan Baxış Hüseyov 1986 - 1996 cı illərdə Respublika Klinik Xəstəxanasının Üz - çənə cərrahiyyə şöbəsinə rəhbərlik edir.
Millətinə , dövlətinə ləyaqətlə ,şərəflə xidmət edən Baxış Hüseynov 1992 - çi ildə
Zəngəzur mahalının Qubadlı rayon İcra başçısı vəzifəsinə təyin edilir.
1988 ci ildən başlayan erməni terrorçu qüvvələrinin Doğma Qarabağımızda Zəngəzur mahalımızda törətdikləri vəhşiliklər Qubadlı rayonundan da yan keçmədi.
Qubadlı rayonun Eyvazlı kəndi 24 noyabr 1988- çi ildə erməni terrorçularının vəşiliklərinin qurbanı oldu.
Eyvazlı kəndi yerlə leksan edilərək, yandırılaraq I Qarabağ müharibəsinin ilk Şəhid kəndi oldu .
Zamanında neçe - neçə dövlət xadimləri, görkəmli alimlərin , generalların , iqtisatçiların anadan olduğu Eyvazlı kəndi sakit , əkin - biçinlə məşğul olan, dinc yaşayan kənd camaatı erməni vəhşiliklərinin şahidi oldu.
Gecəyinən kəndə hücum çəkək vəhşi erməni birləşmələri dinc əhaliyə qəfil hücum çəkərək qarşılarına çıxanı güllələyir , evləri yandırır , dilsiz ağızsız heyvanlar həyətlərə yanaraq qara kabusa çevrildilər
Doğma dədə baba torpağından ,kəndindən , evindən eşiyindən , isti ocağindan digərgin duşən kənd camaatı pərən pərən olaraq doğma kəndindən didərgin düşdulər.
Baxış Hüseynov erməni terrorçularının bu vəşiliklərin lənətləyir, onlara qarşı ikrah hissi qisas hissilə , ikrah hissilə hiddətlənərək didərgin düşmüş kəndinin ayaqyalın , başıaçıqv əziz digərinə camaatına , yaxınlarına köməklik edir, onların qayğısına qalirdı.
Düşmənlərimizin qəfil hücumunu dəf etmək üçün igid Vətən oğullarımız Vətənin müdafiyəsinə qalsada silah tutan hər kəs özünü Qarabağ döyüşünə, sipər etsə də yerli camaat təşviş içində idi .
Çünki , o zaman Azərbaycan rus imperiyasından yeni ayrılmışdı. Azərbaycanın Ordusu yox idi.
Hərci mərcilik höküm sürürdü.
Hər kəs öz gücünə döyüşüb torpağını müdafiyə dedirdi.
Rus imperiyasını özunə dayaq seçən ermənilər getdikcə vəhşiləşiləşir millətimizə, sərhəd rayonlarımıza durmadan hücum edirdi.
Bu qəfil hücuma məruz qalan , çaş-baş qalan camaatın qayğısına qalmaq ,pərakəndə döyüşən hərbi qüvvələri bir yerə yığıb birlik yaratmaq çox çətin məsələ idi.
Məhz belə bu vaxtda İcra başçısı çalışan Baxış Hüseynov üçündə əziyyətli , o zamanın hökmü ilə çox çətin məsələ idi.
Baxış Hüseyinov gecə gundüz yatmadan sakinləri , camaatı düşünür onların qayğısına qalır, çalışirdı ki , az itki ilə bu mübarizəni dəf etsinlər.
Baxış Hüseynovu ən çox düşundürən qız -gəlinin düşmənlərimizin əlinə əsir keçməməsi idi.
Bunun üçun gecə- gundüz Baxış Hüseynov rayonun rəhbəri olaraq planlar düşunurdu.