Həbsdə yatdı, hot-doq satdı - ali təhsili olmayan Priqojin Putinin necə dostu oldu?
Restoranında ABŞ, Fransa, Çili kimi ölkələrin lideləri nahar edib
1961-ci ildə Sankt-Peterburqda dünyaya göz açan, kiçik yaşlarında atasını itirən oliqarx Yevgeni Priqojin orta məktəbi bitirdikdən sonra Leninqrad Kimya və Əczaçılıq İnstitutuna daxil olsa da, təhsilini başa vura bilmir. Buna səbəb isə Priqojinin 19 yaşında oğurluqda, quldurluqda ittiham olunaraq 12 il müddətində azadlıqdan məhrum edilməsi olur. O, ancaq 1988-ci ildə əfv olunur və 1990-ci ilə həbsxanadan çıxa bilir.
1990-cı ildə azadlığa çıxan Yevgeni Priqojin Sankt-Peterburqda (Leninqrad) hot-doq satışı ilə məşğul olmağa başlayır və tədricən bunun şəbəkəsini yaradır.
Priqojin 1993-cü ildə “Kontrast” supermarketlər şəbəkəsinin meneceri kimi fəaliyyət başlayır və 1995-ci ilə qədər marketlərin sayı 10-a çatır. 1995-ci ildə isə Priqojin Vasilyevski adasında “Vine Klub” bar mağazasının açılışını edib.
1996-cı ilin dekabrında isə o, tərəfdaşları ilə birlikdə Sankt-Peterburqda Rusiya Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunun binasında ilk elit “Köhnə gömrük” restoranını açıb. Priqojin restorana qoyduğu 350 min dollar həcmindəki sərmayəni cəmi beş ay ərzində çıxarır. Qısa zamanda o, ilk milyon dollarını qazanıb. Bundan həvəslənən Priqojin 1996-cı ildə "Konkord Katering" adında iaşə şirkətini təsis edib.
Bu sahədə də sürətlə uğur əldə edən Priqojin 1998-ci ilin yazında maliyyə və siyasi elitanın məşhur ziyarətgahına çevrilən "New Island" restoran-gəminin açılışını edib. Hansı ki, həmin restoran qısa zamanda dünyanın ən tanınmış siyasi, maliyyə, iqtisadiyyat, ticarət, mədəniyyət sahəsinin insanlarının ziyarət etdiyi bir məkana çevrilir.
Belə ki, 1999-cu ilin yayında Beynəlxalq Valyuta Fondunun icraçı direktoru Mişel Kamdess, 2001-ci ildə Rusiya və Fransa liderləri Vladimir Putinlə Jak Şirak, 2002-ci ildə isə Putinlə ABŞ prezidenti Corc Buş həmin restoranın qonağı olur.
2003-cü ilin payızında isə Putin ad gününü məhz həmin restoran-gəmidə qeyd edib.
Priqojin 2002–2012-ci illərdə "Blin! Donalds" restoran şəbəkəsini genişləndirir. 2003-cü ildə restoranlardan birinin açılışında Sankt-Peterburq qubernatoru Vladimir Yakovlev və Çili prezidenti Rikardo Laqos iştirak ediblər.
Şəbəkə məşhur "Kvadrosozon" da daxil olmaqla "Rus fast food" təklif edən ümumi əhali üçün nəzərdə tutulur.
2011-ci ildə isə Priqojin restoran biznesindən əl çəkib tikinti biznesinə qoşulur.
Laxta ərazisində "Konkord" şirkəti öz park ərazisi olan XVIII-XIX-cu əsrlərin Sankt-Peterburq memarlığı üslubunda 45 üçmərtəbəli evlərdən ibarət Şimali Versal yaşayış kompleksini tikib.
2015-ci ilin payızında Konkord ilə əlaqəsi olduğu güman edilən bir sıra şirkətlər Müdafiə Nazirliyinin törəmə şirkəti tərəfindən keçirilən tenderlərdə qalib gəlir. Həmin şirkətlər nazirliyin qida təchizatı məsləsini üzərinə götürür.
Bundan əlavə olaraq müqaviləyə əsasən, şirkətlər 26 milyard rubla Moskva, Bryansk və Tver vilayətlərindəki hərbi şəhərciklərin mənzil-kommunal xidmətlərini öz üzərinə götürürlər.
Ümumilikdə, 2015-ci ildə Yevgeni Priqojinlə əlaqəli bütün şirkətlər, RBC-yə görə, Müdafiə Nazirliyindən 68,6 milyard rubl dəyərində iaşə, təmizlik və tikinti xidmətləri üçün müqavilələr aldırlar.
Mediamaqnat Priqojin
Priqojin özünü media sahəsidə də sınayır və xeyli sayda media qurumlar yaradır. Yevgeni Priqojinə məxsus olduğu deyilən İnternet Tədqiqatlar Agentliyi Qlavset kimi də tanınıb. Rusiyada daha çox onlar Olqinonun trolları da adlandırılır. Agentlik Rusiyanın iqtisadi və siyasi maraqları üçün xidmət edir. Mərkəzi Sankt-Peterburqda yerləşir. Agentliyin böyük sosial şəbəkələrdə, müzakirə platformalarında, elektron qəzet saytlarında və video hosting xidmətlərində yaradılan saxta hesablardan istifadə edərək Rusiyanın daxili və xarici siyasi maraqlarını Ukrayna və Yaxın Şərqdə dəstəkləmək üçün istifadə etdiyi və ABŞ-də 2016-cı ildə keçirilən prezident seçkilərinə təsir göstərməyə çalışdığı iddia edilir. Bununla bağlı ABŞ Ədliyyə Nazirliyi 2016-cı il ABŞ prezident seçkilərinə qanunsuz müdaxilə və Donald Trampın namizədliyini qəti şəkildə dəstəklədiyi üçün 13 nəfər rusiyalı haqqında ittiham elan edib.
RBC jurnalının yazdığına görə, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi Facebook, Twitter və İnstagram səhifələrindən ABŞ-dəki seçkiyə müdaxilə edən 118 hesabı müəyyən edib.//Ölkə.Az