Rektor Fuad Hacıyev və ATEF rəhbəri Talıb Əlixanbəyovun MİS alveri...
Bugünlərdə "Hürriyyət"in redaksiyasına müraciət edən Cəbrayıl rayonu, Çələbilər kəndindən məcburi köçkün, hazırda Binəqədi rayonu, Şosse 7, döngə 9 ünvanında məskunlaşmış Minayə Ələkbər qızı Beydullayeva qəyyumluğunda olan nəvəsi Qabil Əli oğlu Əliyevin 2020-2021-ci il tarixlərində özünün xəbəri olmadan oxuduğu təhsil müəssisəsinin - Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının rəhbəri Fuad Hacıyev və onun biznes ortağı olan ATEF MMC-nin direktoru Talıb Əlixanbəyovun cinayət əməllərinə məruz qaldığını bildirib.
Belə ki, nəvəsinin 2018-2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının məşqçilik fakültəsində təhsil aldığını deyən şikayətçinin sözlərinə görə, Qabil Əliyevin xəbəri olmadan qeyd olunan universitetin rəhbəri Fuad Hacıyev tərəfindən onun adına qeyri-qanuni şəkildə 8 alış aktı ilə 186 min manat dəyərində 21 ton 956 kq mis satılıb: "Nəvəm universitetdə təhsil aldığı müddətdə heç bir işlə məşğul olmayıb. Lakin özünün xəbəri olmadan oxuduğu təhsil müəssisəsinin rəhbəri Fuad Hacıyev və onun biznes ortağı olan ATEF MMC-nin rəhbəri Talıb Əlixanbəyovun həyata keçirdiyi saxta biznes maraqlarının qurbanına çevrilib. Onu da qeyd edim ki, Fuad Hacıyevlə Talıb Əlixanbəyov öz adamları vasitəsiylə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının tələbələrinin adlarına onların xəbəri olmadan, müxtəlif vaxtlarda alış aktları ilə külli miqdarda mis alqı-satqısı həyata keçiriblər. Onların bu çirkin əməlləri necə həyata keçirmələri barədə sonradan bizə məlum olub ki, nəvəm Qabil Əliyevin oxuduğu qrupun "starısta"sı Məmməd Nəsib oğlu Nəsibov tərəfindən tələbələrin şəxsiyyət vəsiqələri yığılaraq dekanlığa verilib. Dekanlıqdan isə şəxsiyyət vəsiqələri ATEF MMC-nin maliyyə şöbəsinə göndərilib ki, saxta yolla mis alqı-satqısı həyata keçirilsin".
Məsələdən 11.06.2021-ci il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Kiçik Sahibkarlıqla İş Baş İdarəsinin rəis müavini, baş vergi xidməti müşaviri Vüsal Qarayev tərəfindən nəvəsi Qabil Əliyevin adına vergi borcu ilə bağlı gələn məktubdan sonra xəbər tutduqlarını vurğulayan Minayə Beydullayeva qeyd edib ki, üzləşdikləri problemlə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının rəhbəri Fuad Hacıyev və ATEF MMC-nin rəhbəri Talıb Əlixanbəyova, həmçinin müxtəlif dövlət qurumlarına dəfələrlə müraciət etsələr də indiyədək bu barədə heç bir tədbir görülməyib: "Bir məsələni də deyim ki, Fuad Hacıyev və Talıb Əlixanbəyovun rəhbərlik etdikləri qurumlarda böyük maliyyə saxtakarlıqları mövcuddur. Bizə məlum olan odur ki, onların əməliyyatları tələbələrin xəbəri olmadan həyata keçirməkdə məqsədləri 200 min manatlıq alqı-satqını keçməmək və 18 faiz ƏDV-dən yayınmaq olub. Həmçinin, onu da nəzərinizə çatdırım ki, məsələ ilə bağlı adını çəkdiyim hər iki şəxsin qəbuluna gedib görüşmək istəsək də onlar müxtəlif bəhanələrlə görüşdən yayınıblar. Bu cinayət əməli ilə bağlı aidiyyatı dövlət qurumlarına teleqram və şikayət ərizələri ünvanlasaq da, heç bir tutarlı nəticə əldə olunmayıb. Bu işlə bağlı Respublika Prokurorluğunun Baş İstintaq İdarəsindən çağırılaraq izahatımız alınıb. Lakin bunun üzərindən 3 aydan artıq müddət keçməsinə baxmayaraq, işi aparan Məhərrəm adlı müstəntiq tərəfindən heç bir qanuni tədbir görülməyib".
Beləliklə, Minayə Beydullayeva "Hürriyyət" vasitəsiylə Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevə, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya, baş prokuror Kamran Əliyevə, Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin rəisi Əli Nağıyevə, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarova, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Hüquq mühafizə orqanları ilə iş və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi-şöbə müdiri Fuad Ələsgərova və ombudsman Səbinə Əliyevaya müraciət edərək, onlardan məsələnin ciddi şəkildə araşdırılmasını, nəvəsi Qabil Əliyevin xəbəri olmadan onun adından istifadə etmiş Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının rəhbəri Fuad Hacıyev və ATEF MMC-nin rəhbəri Talıb Əlixanbəyovun qanunamüvafiq formada cəzalandırılmasını, hüquqlarının bərpası ilə əlaqədar göstəriş verilməsini xahiş edib.