Respublika parlamentinin orqanı olan "Azərbaycan" qəzetində dərc olunan geniş həcmli "Adını tarixə şərəflə yazanlar..." oçerkin də müəllif döğma Zəngilanın füsunkar və qənirsiz gözəlliyindən müfəssəl söhbət açmaqla bərabər,bu torpağın igid,cəsur,qəhrəman şəhidlərinin şərəfli yolundan, onların ağır səngər həyatından maraqlı,ibrətamiz epizodlardan sitatlar gətirmişdir...
Yenə də Səbirə Ələkbərovanın "Azərbaycan"qəzetində Qazi-- igid döyüşçü Qasımzadə Namiq Ağa oğlu haqqında ürəkdolusu,qələbə müjdəli "Onu Vətən eşqi həyata qaytardı"adlı geniş miqyaslı publisist yazısı cəngavər döyüşçünün Vətən sevdalısı önə çəkilib tərənnüm edilir...
Qeyd etmək yerinə düşərdi ki,Səbirə Ələkbərova 44 günlük Vətən savaşında gənclərin hərbi-vətənpərvərlik ruhunda düzgün tərbiyə edilməsində, döyüşən əsgər-zabitlərin, şəhid ailələrinin,Qazilərin,veteranların həyat və döyüş yolunu işıqlandırdığına görə,bu həssas,kövrək məsələlərə qayğı və diqqətlə yanaşdığı üçün "Respublika Əlil Döyüşçülər Fondu" tərəfindən fəxri fərmanla təltif olunmuşdur.Sevindirici hal odur ki, o,özünü həmişə Vətən yolunda igidlik və qəhrəmanlıq göstərən döyüşçülərin arasında hiss edir!
Səbirə Ələkbərova bütün yazılarında və paylaşımlarında ölkə Prezidentinin apardığı geniş islahatları və dövlətin yeritdiyi ardıcıl,davamlı,dayanıqlı siyasətini mütamadi dəstəkləyir,analoqsuz inkişafı,yeniləşməni sürətlə təbliğ və təqdir edir.
...Artıq bir neçə gündür ki,30 ilə yaxın bir ayrılıqdan,həsrətdən sonra Zəngilan əhli yeni həyat eşqi ilə öz doğma torpaqlarına fərəh içində qayıdır.
"Ağıllı kənd" layihəsi ilə abadlaşan,yeniləşən Zəngilanın Ağallı kəndinə mərhələ-mərhələ köş başlayıb.Bu dünya boyda sevindirici xəbəri isə ən çox tirajlayan isə hamımızın sevimlisi, gözəl maarifçi xanım,istedadlı yazar yenə də Səbirə xanım Əkəkbərovadır.Onu həm yeni karvan köçünün təmtəraqla,toy-bayramla yola salınması mərasimində,həm də maraqlı video reportajlarında tez-tez görmək olur...
Bir -birindən rəngli çeşidləri və xoş duyğulu köç qatarını öz yazılarında belə süsləməsi Səbirə xanımın çoxları kimi sevincinin hədsiz-hüdudsuz olmasının göstəricisi,bir əlamətidir!
Hamı bir Vətən sevdalı,bir Türk sevgili,bir Yurd aşiqi kimi tanıdığı maarifçi yazar Səbirə xanım Ələkbərovadan ağızdolusu danışır...
İctimai işlərdə belə fəallığı onun hörmətini birə-beş artırmışdır.
...Bəli,belə bir şərəfli,amma ağır yükü zərif və zəif çiyinlərində daşımaq hər kəsə nəsib olmur.Bunun üçün dözüm,iradə,əzm və mübarizlik ruhu gərəkdir.
Bu,əsl xoşbəxtlik deyilmi?!
Səbirə Ələkbərova həm də Yeni Azərbaycan Partiyasının sayılıb-seçilən bir üzvüdür.Həmçinin o, çalışdığı Aqrar xidmətlər Agentliyinin Zəngilan rayon şöbəsində də YAP-ın dayaq məntəqəsinin sədr müavini kimi ardıcıl və davamlı iş aparmaqla dövlətə,dövlətçiliyə,vətənə sadiqliyini bir əsgər kimi nümayiş etdirir!
Onun barəsində bu qeydlərimi yazarkən yadıma qeyri-ixtiyari olaraq Böyük Nizami Gəncəvinin bir beyti düşdü:
"Günəşin üzünü örtsə buludlar,
Yenə Günəş adlı bir qüdrəti var"!
Çevik,zirək,obyektiv!..
Ədalət carçısı,Vətən sevdalı,Türk müjdəli!
...Və ən reytinqli,populyar,əyarlı,dəyərli isimlərdən biridir onun adı.Elə çox-çox əziyyət çəkdiyi haqqına da ucalsın!
Bu,hər yerdə görünən...və milli ruha bürünən imzanın ləyaqətli daşıyıcısı --Səbirə Ələkbərovadır!