Putinin 700 milyon dollarlıq superyaxtası ələ keçirildi?-ABŞ kəşfiyyatı
Xəbərdə o da deyilir ki, ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Kəşfiyyat və Təhlil Departamenti, həm də Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Hərbi Dəniz Kəşfiyyatı Departamenti rus oliqarxlarına bağlı superyaxtaların mülkiyyətini araşdırır. Hərbi Dəniz Qüvvələrinin və Maliyyə Nazirliyiniin sözçüləri şərh verməkdən imtina ediblər.
Ədliyyə Nazirliyi sanksiyalara məruz qalan rusiyalı oliqarxların aktivlərinin axtarışı üçün xüsusi qrup yaradıb.
Cümə günü jurnalistlərə danışan Ədliyyə departamentinin sözçüsü deyib ki, işçi qrupu Rusiya məmurlarına və ya oliqarxlara öz aktivlərini gizlətməkdə kömək edən şəxsləri də araşdıracaq. Bu şəxslər sanksiyaları pozmaqda və ya beynəlxalq çirkli pulların yuyulmasında ittiham oluna bilər.
Nəşr əlavə edir ki, Ticarət Nazirliyinin qaydalarında bu yaxınlarda dərc edilmiş dəyişikliklərə əsasən, əgər təyyarə və ya yaxtanın 25 faizindən çoxu ABŞ istehsalı olan hissələrdən hazırlanıbsa, onlar Rusiyaya gedə bilməzlər.
Əgər belə bir yaxta başqa ölkənin ərazisində yerləşirsə, Rusiya Federasiyasına getmək üçün ona lisenziya lazımdır.
Hazırda "Şeherezada" Toskanadakı Marina-di-Karrara limanında təmir olunur.
"Şeherazada"nın kapitanı Qay Bennett-Pirs bu həftənin əvvəlində Putinin super yaxtaya sahib olmadığını və Rusiya prezidentinin ona ayaq basmadığını söyləyib. "NYT" əlavə edir. O, yaxtanın sahibinin adını çəkməkdən imtina edib.
Bennett-Pirs cümə günü zənglərə və mətn mesajlarına cavab verməyib.
"Keçən həftə İtaliya səlahiyyətliləri gəminin mülkiyyəti haqqında daha çox öyrənmək üçün "Seherazada" gəmisinə minib sertifikat sənədlərini yoxlayıblar. Bu həftənin əvvəlində kapitan Bennett-Pirs İtaliya polisinə yaxtanın sahibini aşkar edən sənədləri təqdim edəcəyini söyləyib.
İtaliya rəsmiləri superyaxtanı diqqətlə öyrəndiklərini bildiriblər. Bir neçə həftəyə qədər davam edə biləcək bir prosesdə İtaliyanın maliyyə polisi sübutlar toplayacaq və onları hökumət komitəsinə təqdim edəcək. Daha sonra gəminin mülkiyyət və ya istifadəsinin sanksiyalar siyahısı ilə əlaqəsi olub-olmadığına qərar verəcək.
Əlaqələr təsdiqlənərsə, "Şeherazada" həbs oluna bilər.
"SuperYachtFan"-ın məlumatına görə, yaxta 700 milyon dollar dəyərində qiymətləndirilir.
26 mart 2025 16:31
- Azərbaycandа ƏN VАRLI QАDINLАR - Görün KİMLƏRDİR ?!