Sovet hökumətinin son başçısı SSRİ-nin dağılma səbəbini açıqladı - ABŞ deyil...
Reportaj6 dekabr 2021 16:43
Sovet İttifaqının dağılması ABŞ və Qərb qüvvələrinin günahı deyil, xaotik və kəskin islahatlara görə idi.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu fikri RİA Novosti-yə SSRİ Nazirlər Sovetinin keçmiş sədri Nikolay Rıjkov deyib.
Xatırladaq ki, 1991-ci il dekabrın 8-də Belovejskaya Puşşada RSFSR, Ukrayna və Belarus SSR rəhbərləri Sovet İttifaqının mövcudluğuna xitam verilməsi və Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) yaradılması haqqında saziş imzalayıblar (MDB). Və 1991-ci il dekabrın 26-da SSRİ rəsmi olaraq mövcudluğunu dayandırdı - müvafiq qərar ittifaq parlamentinin fərmanı ilə rəsmiləşdirildi.
Rıjkovun fikrincə, planlı iqtisadiyyat 70-ci illərdə köhnəlmişdi. "Biz Qərbin inkişafından çox geri qalırdıq, bütün dünya ilə ayaqlaşa bilmək üçün zəngləri çalmalı olduq", - siyasətçi deyib.
Onun fikrincə, "SSRİ-ni məhv edən bu cür rəqibi həmişə sıradan çıxarmağa çalışmış amerikalılar deyildi”.
Rıjkov əmindir ki, "ilk növbədə iqtisadiyyatda islahatlar aparmaq lazım idi: elmi-texniki tərəqqidən kənarda qalmamaq, müəssisələrlə işçilər arasında münasibətləri dəyişmək”.
Sovet hökumətinin keçmiş başçısının fikrincə, "partiyanın rəhbərliyi kütlədən aralı düşmüşdü”, ancaq islahatlar bu gün Çin inkişafına səbəb olan sakit, metodik şəkildə aparılmalı idi”.
"Onlar modernləşmək və indiki səviyyəyə gəlmək üçün 40 il vaxt sərf etdilər. Biz isə gah bir şeydən, sonra başqasından, sonra üçüncüsündən yapışdıq ", - Rıjkov deyib.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl SSRİ Prezidenti Mixail Qorbaçovun keçmiş köməkçisi, iqtisad elmləri doktoru Oleq Ojerelyev Sovet İttifaqının dağılmasının səbəbini ərzaq qıtlığı ilə əlaqələndirmişdi.