Anım günündə Heydər Əliyevə qarşı tərbiyəsizlik
Tarixin ziddiyətli və mürəkkəb dövrü, həmin vaxt ölkəyə rəhbərlik etmiş şəxsiyyətlər haqqında xatirə yazılarını, memuarları oxumaq həmişə oxucu üçün maraqlıdır.
Ən azı ona görə ki, həmin dövrlə bağlı cavab tapa bilmədiyimiz bəzi qaranlıq məqamlara memuarlarda bəzən aydınlıq gəlir. Bizdə çox təəssüf ki, xatirə yazıları, memuarlar adətən məişət səviyyəli olur və dedi-qodudan o tərəfə keçmir. Məsələn, rəhmətlik Sirus Təbrizlinin xatirə yazıları, “Naxçıvana birinci mən getmişəm, onda Heydər Əliyevin görüşünə getməyə çoxu qorxurdu...” və s tipli idi.
Yaxud Bakının keçmiş meri mərhum Rəfael Allahverdiyev öz xatirələrində “Heydər Əliyevi öz köhnə maşınında ora-bura aparmağından, onun evsiz-eşiksiz olmağından ...” dönə-dönə bəhs edirdi.
Bizimkilərin xatirə yazıları dərin mətləblərə toxunmasa da, hər halda tariximizin bir parçasıdır.
Bu mənada Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsinin (BŞBPİ) sabiq rəisi, hazırda ədliyyə nazirinin müavini olan general-leytenant Məhərrəm Əliyevin ümummilli liderin 12 dekabr anım günü ilə bağlı Qafqazinfo.az saytına verdiyi müsahibə diqqətimi cəlb etdi.
Və sözün düzü müsahibə ilə bağlı xırda qeydlərimi həmin gün isti-isti qələmə aldım. Ancaq anım gününə hörmət olaraq öz fikirlərimi paylaşmağı bir müddət gecikdirdim.
Bəli, müsahibənin girişində cənab Məhərrəm Əliyev oxuculara belə təqdim olunur: “10 ildən çox Əliyevlə çiyin-çiyinə çalışan, ona “Heydər” deyə müracət edən AZSAYLI insanlardan biri də o vaxtlar Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsinin rəisi olmuş, hazırda Ədliyyə nazirinin müavini vəzifəsini icra edən general-leytenant Məhərrəm Əliyevdir”.
Axı, özündən yaşca böyük insanı ADI ilə çağırmaq nə vaxtdan qəhrəmanlıq-hünər hesab edilir ?
Bu nə sayqısızlıqdır, nə də hörmətsizlik. Bu hərəkətin bir adı var - tərbiyəsizlik.
Görəsən, heç bir ədəb-ərkana sığmayan və məhz anım günü cəmiyyətə təqdim edilən bu fikir kimə məxsusudr: Məhərrəm Əliyevə, yoxsa redaksiyaya?
Axı, Məhərrəm Əliyev özündən təxminən 30 yaş böyük, yəni atası yaşda şəxsə necə adı ilə müraciət edə bilərdi?
Digər tərəfdən haqqında söhbət gedən şəxs sıradan biri deyil, dövlətin başçısıdır və Məhərrəm Əliyev onun tabeçiliyində olan məmurdur. Belə olan halda polis rəisi prezidentə necə “ Heydər” deyə bilərdi?
Heydər Əliyevi uzaqdan-yaxından tanıyan, onun xarakterinə bələd olanlar gözəl bilir ki, keçmiş prezident nəinki tabeçiliyində olan istənilən ranqlı məmura, hətta öz yaxınlarına belə imkan verməzdi ki, ona adı ilə müraciət olunsun.
Həm də insaf naminə qeyd etmək istəyirəm ki, hörmətli Məhərrəm Əliyevi şəxsən tanımasam da uzaq müşahidələrimə əsasən deyə bilərəm ki, bu şəxs kifayət qədər ədəb-ərkanlı, dövlət təcrübəsi olan insandır və onun atası yaşda şəxsə, üstəlik dövlət rəhbərinə adı ilə müraciət etməsi mümkün olan iş deyil.
Axı, subardinasiya deyilən qayda var, dövlət tərbiyəsi, dövlət ərkanı deyilən mühüm dəyərlər var. Bunu pozmağa kiminsə haqqı yoxdur.
Bəs onda bu biabırçı təqdimat müxbirin ağlına haradan gəlib ? Müxbirin nəyinə lazımdır ki, Məhərrəm Əliyevi cəmiyyətə məhz bu cür təqdim etsin ?
Bu doğrudanmı, müxbirin fantaziyasının, təxəyyülünün məhsuludur ? Bəs redaksiya ?
Bəs mətbuata görə məsuliyyət daşıyan görəv sahibləri?
Bir gün sonra haqqında söhbət gedən müsahibədən həmin “təqdimat”ı çıxartmaqla nəsə dəyişirmi ?
Mənim bu xırda qeydləri etməkdə məqsədim kimlərisə ittiham etmək deyil.
Sadəcə, dünyasını dəyişmiş şəxsiyyətlərimiz barədə belə “təqdimat”lar gələcəkdə başqa qələm sahibləri üçün də nümunə ola bilər.
Haqqında bəhs etdiyim bu “təqdimat”ın bir xoşagəlməz tərəfi də odur ki, zaman keçdikcə bəziləri öz “razmer”i ilə Heydər Əliyevin miqyasını səhv salır. Və unudurlar ki, qazandıqlarına görə mərhum Heydər Əliyevə borcludurlar. Rəhmətlik Məmməd Araz demişkən:
Bir ağılın budağından sallanıb,
Neçə-neçə ağlıdayaz yaşayır.
Yaşayın! Amma budaqlarını sındırmayın.